Pískorypka popelavá (Andrena cineraria)

Je to v Praze 6 jednoznačně nejhojnější druh samotářské včely. Např. v pražské Stromovce na některých kvetoucích stromech lze vidět na květech větší počet jedinců pískorypky popelavé než dělnic včely medonosné.
Barevně je to černošedý druh. Samice mají černou pásku chlupů uprostřed hrudi, to je pro ně typické, a díky tomu jsou nezaměnitelné s jinými druhy pískorypek. Jejich samečkové jsou na hrudi pouze světle šedí, a rozlišování různých druhů samečků pískorypek bývá problém, nejen u tohoto druhu, ale obecně je u pískorypek rozlišování druhů samečků pouze podle fotografie téměř nemožné.
Samička pískorypky popelavé je dlouhá až 14 mm, to znamená, že je to poměrně velká včela, velikostí srovnatelná s dělnicemi včely medonosné. Samečci pískorypky popelavé jsou výrazně menší, dlouzí asi 10 mm.
Pískorypka popelavá je jarní druh, objevuje se už v březnu na prvních jarních květech, a lze se s ní setkat až do června. Potom staří jedinci umírají, a nová generace se vyvíjí v zemních komůrkách, mladí se ukáží na denním světle až zase na jaře. Patří k významným opylovatelům ovocných stromů. Často hnízdí v menších či větších agregacích. Je hojná v intravilánech měst na upravovaných trávnících. Hnízdečka mají až 30 cm hluboká, na povrchu bývají vidět osypy z vyhrabané zeminy okolo vchodu.

Pískorypka popelavá - sameček

Pískorypky nejsou schopné aktivně produkovat teplo. Proto se musí před svým vylétnutím zahřívat na sluníčku. Při chladném počasí a zatažené obloze neopouštějí hnízdo.

Pískorypka popelavá - významně se podílí na opylování ovocných stromů
na obrázku pracuje na jabloni

Pískorypka popelavá - významně se podílí na opylování ovocných stromů
na obrázku pracuje na jabloni